(0 آیتم)
0 سبد خرید
  • محصولی در سبد نیست.
  • تلفن پشتیبانی
  • تیکت پشتیبانی
  • حساب کاربری

انواع آلودگی آب

انواع آلودگی آب

آلودگی آب از منابع مختلفی ناشی می شود. اگر آلودگی از یک منبع منفرد ، مانند نشت روغن ناشی شود ، به آن آلودگی نقطه ای گفته می شود. اگر این آلودگی از بسیاری از منابع ناشی شود ، آن را آلودگی غیر منبع می نامند.

بیشتر انواع آلودگی در منطقه نزدیک به منبع تأثیر می گذارد. بعضی اوقات ممکن است آلودگی محیط آب صدها مایل دورتر از منبع مانند زباله های هسته ای را تحت تأثیر قرار دهد ، به این امر آلودگی فرامرزی گفته می شود

کار صنعتی و کشاورزی شامل استفاده از بسیاری از مواد شیمیایی مختلف است که می توانند در آب جاری شوند و آن را آلوده کنند.

فلزات و حلالهای حاصل از کار صنعتی می توانند رودخانه ها و دریاچه ها را آلوده کنند. اینها برای بسیاری از اشکال های زندگی آبزیان سمی هستند و ممکن است رشد آنها را کند کنند ، آنها را نابارور یا حتی منجر به مرگ کنند.

از سموم دفع آفات در کشاورزی برای کنترل علفهای هرز ، حشرات و قارچها استفاده می شود. دور ریختن این سموم دفع آفات می تواند باعث آلودگی آب و مسمومیت آبزیان شود. پس از آن ، در صورت خوردن ماهی آلوده ، پرندگان ، انسان ها و حیوانات دیگر ممکن است مسموم شوند.

شکل دیگری از آلاینده های شیمیایی است که معمولاً هنگام شکستگی کشتی ، آب را از طریق نشت روغن آلوده می کند. نشت نفت معمولاً فقط در مناطق حیات وحش تأثیر محلی دارد اما می تواند برای مایل ها گسترش یابد. این روغن می تواند باعث مرگ بسیاری از ماهی ها شود و به پرهای پرندگان دریایی بچسبد و باعث شود آنها توانایی پرواز را از دست ندهند.

.بعضی از آلاینده ها در آب حل نمی شوند زیرا مولکول های آنها برای ترکیب بین مولکول های آب خیلی بزرگ هستند. این ماده ذره ذره نامیده می شود و اغلب می تواند دلیل آلودگی آب باشد.

در حالی که همه ما می دانیم که آب برای زندگی بسیار مهم است ، اما به هر حال آن را آلوده می کنیم. حدود ۸۰ درصد از فاضلاب های جهان – که عمدتا بدون درمان است – به محیط زیست ریخته می شوند ، رودخانه ها ، دریاچه ها و اقیانوس ها را آلوده می کنند.

 

این مشکل گسترده آلودگی آب سلامت ما را به خطر می اندازد. آب ناامن سالانه تعداد بیشتری از مردم را به قتل می رساند تا جنگ و تمام انواع خشونت در کنار هم. در همین حال ، منابع آب آشامیدنی ما محدود هستند: کمتر از ۱ درصد از آب شیرین زمین در واقع برای ما قابل دسترسی است. بدون اقدام ، این چالش ها تا سال ۲۰۵۰ افزایش می یابد ، زمانی که انتظار می رود تقاضای جهانی آب شیرین یک سوم بیشتر از حد فعلی باشد.

اما در حالی که اکثر کشورها به آب آشامیدنی ایمن دسترسی دارند ، آلودگی های بالقوه مضر – از آرسنیک به مس تا سرب – در آب شیر هرکشور یافت شده است.

 

با این وجود ، ما در برابر تهدید آب تمیز امیدوار نیستیم. برای درک بهتر مسئله و کارهایی که می توانیم در مورد آن انجام دهیم ، در اینجا مروری بر آلودگی آب ، عواملی موثردر آن و چگونه می توانیم از خود محافظت کنیم ، ارائه می دهیم.

 

آلودگی آب چیست؟

آلودگی آب هنگامی رخ می دهد که مواد مضر – اغلب مواد شیمیایی یا میکروارگانیسم ها – جاری دریک رودخانه ، دریاچه ، اقیانوس ، آبخوان یا منابع دیگر آب شده و کیفیت آب را کاهش می دهد و آن را برای انسان یا محیط زیست سمی می کند.

 

دلایل آلودگی آب چیست؟

آب منحصراً در معرض آلودگی است. آب که به عنوان یک “حلال جهانی” شناخته می شود ، قادر به حل بیشتر مواد از هر مایعی دیگر روی زمین است. به همین دلیل است که آب به راحتی آلوده می شود. مواد سمی مزارع ، شهرها و کارخانه ها به آسانی با آن مخلوط می شوند و باعث آلودگی آب می شوند.

 

 

 

دسته بندی های آلودگی آب

آب زیرزمینی

هنگامی که باران می بارد و در اعماق زمین فرو می رود و ترک ها ، شکاف ها و فضاهای متخلخل یک سفره آب (اساساً یک انبار زیرزمینی آب) را پر می کند ، به آب های زیرزمینی تبدیل می شود – یکی از کمترین منابع طبیعی قابل مشاهده و مهم ما. تقریبا ۴۰ درصد برای آب آشامیدنی به آب های زیرزمینی در سطح زمین تکیه می کنند. برای برخی از افراد در مناطق روستایی ، این تنها منبع آب شیرین آنها است. آبهای زیرزمینی هنگامی آلوده می شوند که آلاینده ها از سموم دفع آفات و کودهای شیمیایی گرفته تا زباله های دفع شده از محل دفن زباله ها و سیستمهای سپتیک – راه خود را به یک سفره آب پیدا کرده و آن را برای استفاده انسان مضرکنند. رها کردن آبهای زیرزمینی از آلاینده ها بسیار دشوار و غیرممکن است. پس از آلوده شدن ، آب ممکن است برای دهه ها یا حتی هزاران سال غیرقابل استفاده باشد. آبهای زیرزمینی همچنین می توانند آلودگی را به دور از منبع آلاینده اصلی گسترش دهند ، زیرا در رودخانه ها ، دریاچه ها و اقیانوس ها جریان می یابد.

آب های سطحی

آبهای زیر زمینی که حدود ۷۰ درصد زمین را پوشش می دهد چیزی است که اقیانوس ها ، دریاچه ها ، رودخانه ها و تمام منابع آبی دیگر را در نقشه جهان پر می کند. آبهای سطحی از منابع آب شیرین (یعنی از منابع غیر از اقیانوس) بیش از ۶۰ درصد از آب  جهانیان را تشکیل می دهد. طبق جدیدترین بررسی ها در مورد کیفیت آب ملی از سازمان حفاظت محیط زیست ایالات متحده ، تقریبا نیمی از رودخانه ها و نهرهای ما و بیش از یک سوم دریاچه های ما برای شنا ، ماهیگیری و آشامیدن آلوده و نامناسب هستند. آلودگی مواد مغذی ، که شامل نیترات ها و فسفات ها است ، اصلی ترین نوع آلودگی در این منابع آب شیرین است. در حالی که گیاهان و حیوانات برای رشد این مواد مغذی نیاز دارند ، آنها به دلیل زباله های مزرعه و رواناب کودها به یک آلاینده اصلی تبدیل شده اند. دفع زباله های شهری و صنعتی سهم نسبتاً خوبی از سموم آنها را نیز به همراه دارد. همچنین همه آشغالهای تصادفی وجود دارد که صنعت و افراد مستقیماً در آبراه ها ریخته می شوند

ذرات معلق در نهایت حل و فصل می شوند و باعث ایجاد یک لجن ضخیم در پایین می شوند. این برای زندگی دریایی مضر است که در کف رودخانه ها یا دریاچه ها زندگی می کند.

مواد تخریب پذیر اغلب در آب معلق هستند و با افزایش مقدار میکروارگانیسم های بی هوازی موجود می توانند مشکلاتی ایجاد کنند.

مواد شیمیایی سمی معلق در آب می توانند برای توسعه و بقای حیات آبزی مضر باشند

آلودگی میکروبیولوژیکی آب معمولاً نوعی طبیعی از آلودگی آب است که در اثر میکروارگانیسم ها ایجاد می شود.

 

بسیاری از انواع میکروارگانیسم ها در آب زندگی می کنند و باعث بیماری ماهی ، حیوانات زمینی و انسان می شوند. میکروارگانیسم هایی مانند:

 

باکتریها

ویروس ها

تک یاخته

بیماری های جدی مانند وبا ناشی از میکروارگانیسم هایی است که در آب زندگی می کنند. این بیماری ها معمولاً بر سلامتی افراد در کشورهای فقیر تأثیر می گذارد ، زیرا امکان تصفیه آب آلوده را ندارند.

بدون دیدگاه

  1. اشکان فداکار اردیبهشت 6, 1399

    حتما باید به فکر سلامتی خودمون باشیم ومتاسفانه هرروز شاهد بیشتر شدن آلودگیهای مضر که وارد آب میشه ومدیریت نادرست منابع طبیعی هستیم.

  2. حدادی اردیبهشت 21, 1399

    کاش همراه پیشرفت جوامع برای داشتن رفاه بیشتر به سالم نگه داشتن محیط زیست و طبیعت هم توجه میشد که شاهد این حجم عظیم آلودگی محیط زیست و بخصوص آب نباشیم ماده ای که برای تمام موجودات زنده لازم وضروری هست تنها کاری که میتونین برای حفظ سلامتیمون انجام بدیم توجه بیشتر ب استفاده از آب سالم هست که یکی از راهها استفاده از دستگاه تصفیه اب هست.

نوشتن یک پیام

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط


Warning: spl_autoload(): open_basedir restriction in effect. File(reallysimplecaptcha.php) is not within the allowed path(s): (/home/h168223/:/tmp:/var/tmp:/usr/local/lib/php/) in /home/h168223/domains/fardco.com/public_html/wp-content/plugins/pithree-framework/widgets/widgets.php on line 27

Warning: spl_autoload(): open_basedir restriction in effect. File(reallysimplecaptcha.php) is not within the allowed path(s): (/home/h168223/:/tmp:/var/tmp:/usr/local/lib/php/) in /home/h168223/domains/fardco.com/public_html/wp-content/plugins/pithree-framework/shortcodes/shortcodes.php on line 33