تقریبا همه افراد از مضرات استفاده از دستگاه‌ تصفیه آب خانگی آگاهند. این دستگاه ‌ها، آلودگی‌های موجود در آب را از بین می ‌برند اما اطلاعات کافی درباره اینکه همراه با آلودگی، مواد معدنی مفید نیز از آب جدا می‌ شوند یا خیر، در دسترس نیست. برخی بر این باور هستند که دستگاه‌ های تصفیه آب تا حدود ۹۲ تا ۹۹ درصد از کلسیم و منیزیم مضر را از آب حذف می‌کنند.

در این مقاله به بررسی عوارض استفاده از دستگاه‌ های تصفیه آب می ‌پردازیم.
پس از بررسی صدها مطالعه در زمینه آب‌ های تصفیه شده، سازمان جهانی بهداشت گزارشی را منتشر کرد که بیان می‌کند چنین آب‌ هایی بر ارگان ‌های بدن انسان و حیوانات تأثیرگذار هستند. این موضوع باعث اختلاف نظر و تناقض بین مردم شده است.

مضرات استفاده از دستگاه‌ تصفیه آب خانگی

ضرر های استفاده از دستگاه‌ تصفیه آب خانگی

مشکلات مربوط به تصفیه آب خانگی

مضرات استفاده از دستگاه‌ تصفیه آب خانگی چیست؟ آیا استفاده از آب تصفیه شده برای بدن مفید است یا مضر؟ آیا دستگاه‌ های تصفیه آب مشکلاتی در سلامتی ایجاد می‌کنند یا نه؟ این سوالات همچنان برخی افراد را سردرگم نگه می‌دارد.
از آنجایی که هیچ ماده سمی نباید در بدن وجود داشته باشد تا افراد را سالم بدانیم، اما سازمان جهانی بهداشت بر این باور است که آب‌های تصفیه نشده حاوی سدیم کمتری هستند که استفاده از آنها بهتر است. عوارض جانبی آب تصفیه شده نشان می ‌دهد که پس از مدتی استفاده از آن، افراد ممکن است به تدریج عوارض آن را تجربه کنند، به ویژه زمانی که مصرف بالایی از آب تصفیه شده دارند. زیرا این آب ‌ها حاوی مقادیر بسیار کمی منیزیم و کلسیم هستند.
با توجه به مضرات استفاده از دستگاه‌ تصفیه آب خانگی، کلسیم و منیزیم دو ماده ضروری برای بدن هستند. کلسیم برای ساختار دندان‌ ها و استخوان ‌ها بسیار مهم است و نقش کلیدی در انعطاف عضلات و عصب ‌ها دارد و همچنین به سلامت استخوان ‌ها، عضلات و قلب کمک می‌کند. منیزیم هم نقش مهمی در فعالیت آنزیم ‌های بدن دارد و در متابولیسم ‌های بدنی و انتقال مواد مانند سدیم، پتاسیم و کلسیم نقش دارد. همچنین می ‌تواند ترکیبات پروتئینی و نوکلئیک اسید را به مسیر خود هدایت کند.
مصرف آب تنها راه بدست آوردن کلسیم و منیزیم نیست، اما اهمیت آن از رژیم غذایی بسیار بالاتر است. بنابراین در انتخاب دستگاه تصفیه آب باید به دقت بالایی توجه کرد. آب‌ هایی که حاوی کلسیم کافی نیستند، ممکن است باعث شکستگی استخوان ‌ها در کودکان شوند و به بروز بیماری‌ های روانی و عصبی منجر گردند.

زیانهای استفاده‌ از دستگاه تصفیه‌ آب خانگی‌

ضرر و زیانهای استفاده‌ از دستگاه تصفیه‌ آب خانگی‌

عوارض استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی

به منظور بررسی مضرات استفاده از دستگاه‌ تصفیه آب خانگی می توان گفت. دستگاه‌ های تصفیه آب خانگی ممکن است به دو دلیل، عوارضی برای بدن داشته باشند.
اولاً، آب پس از عبور از فیلترهای مختلف ممکن است مواد معدنی خود را از دست بدهد.
دوما؛ به دلیل تصفیه بیش از حد، خاصیت قلیایی یا اسیدی آب از بین می رود. متاسفانه، بسیاری از سازندگان دستگاه‌ های تصفیه آب خانگی به این نکته توجه نمی‌کنند. اما برای حل این مشکل راهکارهایی وجود دارد. می ‌توان از فیلترهای مینرال استفاده کرد که مواد معدنی موردنیاز بدن را به آب اضافه می‌کنند، یا از فیلترهای قلیایی استفاده نمود تا به آب با کیفیت قلیایی دست یافت.
بعضی از عوارض استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی عبارتند از:

  • تغییرات در مزه آبی که توسط دستگاه تصفیه شده و همچنین سبک شدن آب.
  • افزایش مصرف آب.
  • نیاز به نگهداری و تعمیر منظم دستگاه تصفیه آب خانگی.

آیا دستگاه‌های تصفیه آب واقعاً سرطان زا هستند؟

اگر فیلترهای دستگاه تصفیه آب به موقع تعویض نشوند و دستگاه به‌طور دوره‌ای سرویس نشود، این دستگاه ممکن است به دلیل تجمع گل و لای و املاح مضر در فیلترها، کیپ شود و از تصفیه آب خود عاجز باشد. مصرف کنندگان آب تصفیه شده باید حتماً به تعویض منظم فیلترها هر 6 ماه یکبار توجه داشته باشند. در صورت عدم تعویض فیلترها، آب تصفیه شده آلوده خواهد شد و ممکن است باعث کاهش وزن هنگام تولد، زایمان زودتر از موعد و برخی از انواع سرطان شود.

افزایش خطر مرگ یکی از عوارض جانبی این نوع آب‌ها است. اختلالات بارداری، برخی از انواع سرطان در کودکان و بزرگسالان، فشار خون بالا، مشکلات معده و روده، گواتر، مشکلات بارداری، یرقان، کم‌خونی و اختلالات رشد کودکان نیز از جمله عوارض جانبی آب‌های تصفیه شده توسط برخی از دستگاه‌های مضر و غیراستاندارد می‌باشد.

آسیب های استفاده از دستگاه‌ تصفیه آب خانگی

آسیب های استفاده از دستگاه‌ تصفیه آب خانگی

کلام پایانی درباره مضرات استفاده از دستگاه‌ تصفیه آب خانگی

مضرات استفاده از دستگاه‌ تصفیه آب خانگی چیست؟ استفاده از دستگاه‌های تصفیه آب خانگی ممکن است با عوارض جدی برای سلامتی ما همراه باشد. اگر فیلترها به موقع تعویض نشوند و دستگاه به‌ طور منظم سرویس نگردد، آب تصفیه شده ممکن است آلوده و حاوی مواد زائدی شود که می ‌تواند عوارض جدی برای سلامتی به وجود آورد. از جمله این عوارض می ‌توان به کاهش وزن هنگام تولد، زایمان زودتر از موعد، افزایش خطر سرطان، اختلالات بارداری، اختلالات گوارشی، فشار خون بالا، کم‌خونی و اختلالات رشد کودکان اشاره کرد . بنابراین، برای حفظ سلامتی خود، مهم است که از دستگاه‌های تصفیه آب با کیفیت و استاندارد استفاده کرده و فیلترها را به موقع تعویض کنیم.
همچنین، باید به دقت از دستگاه ‌های معتبر و مطابق با استانداردهای بهداشتی استفاده کرد. برای جلوگیری از خطرات مرتبط با آب آلوده، توصیه می ‌شود که آب مصرفی خود را از منابع معتبر و تأیید شده تهیه کنیم. به همین دلیل، انتخاب یک دستگاه تصفیه آب با کیفیت و مدیریت مناسب آن امری بسیار حیاتی است تا بتوانیم از آبی پاک و سالم برای مصرف خود استفاده کنیم و از عوارض مضر آب آشامیدنی جلوگیری کنیم. بد نیست در پایان مقاله آیا تصفیه آب برای سنگ کلیه تاثیر دارد؟ را هم مطالعه کنید.

سوالات متداول درباره مضرات استفاده از دستگاه‌ تصفیه آب خانگی

1-آیا استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی می ‌تواند به سلامتی آسیب بزند؟
بله، استفاده نادرست یا نامناسب از دستگاه تصفیه آب خانگی می ‌تواند به سلامتی آسیب بزند. اگر فیلترهای دستگاه به موقع تعویض نشوند، آب تصفیه شده آلوده می ‌شود و ممکن است مواد آلوده‌کننده به آب منتقل شوند. این مواد ممکن است باعث بروز مشکلاتی مانند کاهش وزن هنگام تولد، زایمان زودتر از موعد و حتی برخی انواع سرطان شوند.

2-آیا دستگاه تصفیه آب خانگی می‌ تواند به کودکان و بارداران آسیب برساند؟
بله، دستگاه ‌های تصفیه آب غیر استاندارد و مضر می‌ توانند به کودکان و بارداران آسیب برسانند. آب آلوده منجر به اختلالات بارداری، اختلالات رشد کودکان، یرقان، کم‌خونی و اختلالات روده و معده می شود.

3-آیا همه دستگاه‌ های تصفیه آب مطمئن هستند؟
خیر، همه دستگاه ‌های تصفیه آب مطمئن نیستند. تعیین کیفیت یک دستگاه تصفیه آب بستگی به استفاده از تجهیزات معتبر و استانداردهای بهداشتی دارد. برای جلوگیری از مشکلات مرتبط با آب آلوده، استفاده از دستگاه‌ های معتبر و مطابق با استانداردهای بهداشتی ضروری است.

4/5 - (1 امتیاز)
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *