جستجو کردن
جستجو کردن
Close this search box.

آلودگی هوا

آلودگی هوا

آلودگی هوا به انتشار آلاینده ها در هوا منجر می شود که به سلامت انسان و کل سیاره آسیب می رساند .  آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده( EPA)   برای محافظت از سلامت عمومی آلودگی های مضر هوا را طبقه بندی میکند.

علت آلودگی هوا چیست؟

جان والک مدیر پروژه هوای پاک هواشناسی و هوای پاک در NRDC  می گوید: بیشتر آلودگی هواناشی از مصرف و تولید انرژی است- سوختن سوخت های فسیلی ، گازها و مواد شیمیایی را در هوا آزاد می کند. در یک حلقه بازخورد مخرب ،آلودگی هوا نه تنها به تغییرات اقلیمی کمک می کند ، بلکه باعث افزایش آن نیز می شود.

والک می گوید : آلودگی هوا به شکل دی اکسید کربن و متان باعث افزایش دمای زمین می شود .نوعی دیگر از آلودگی هوا بعد از افزایش گرما است، هنگامیکه آب و هوا گرم تر شده و اشعه ماورابنفش بیشتر است گرده افشانی صورت می گیرد ، تغییرات آب و هوایی باعث تولید آلاینده های آلرژیک هوا می شود .

 

 آلودگی هوا

اثرات آلودگی هوا:

طی سالهای اخیر پیشرفت در کیفیت هوا بهبود یافته است . با توجه به قانون هوای پاک تغییرات آب و هوایی در آینده برای برآورده شدن استانداردهای آلودگی که برای حفاظت از سلامتی طراحی شده است سخت تر خواهد شد.

دود و دوده

این دو نوع شایع ترین نوع آلودگی هوا هستند ، دود یا اوزون سطح زمین زمانی اتفاق می افتد که انتشار گازهای فشرده از سوختن فسیلی با نور خورشید واکنش نشان دهد.

دسته دوم دوده یا ذرات کوچک مواد شیمیایی خاک ، گرد و غبار یا آلرژن ها هستند که به شکل گاز یا جامدات در هوا حمل می شود.

منابع دود و دوده شبیه به هم هستند .هردو از خودروها ، کامیون ها ، کارخانه ها ، نیروگاهها و موتورها تولید می شوند و یا هر چیزی که سوخت های فسیلی مانند ذغال سنگ ، گاز یا گازهای طبیعی را احیا می کند.

کوچکترین ذرات هوای موجود در دوده خطرناک هستند زیرا می توانند به ریه ها و جریان خون نفوذ کنند و برونشیت را بدتر کنند و منجر به حملات قلبی و حتی مرگ شوند.

دود می تواند چشم و گلو را تحریک کند و همچنین به ریه ها بویژه افرادی که خارج از خانه کار میکنند و کودکان و سالخوردگان آسیب برساند ، این آلاینده های اضافی فقط علائم بیماری های آسم و آلرژی را تشدید می کنند و می توانند حملات آسم را ایجاد کنند .

 

 آلودگی هوا

آلاینده های خطرناک هوا

تقریبا حدود ۲۰۰ مورد از آلاینده ها وجود دارند که حتی مقادیر کم آنها بسیار خطرناک هستند. برخی از رایج ترین آنها جیوه، سرب، دی اکسین و بنزین بوجود می آیند. بنزین توسط EPA  بعنوان یک عامل سرطان زا طبقه بندی می شود که می تواند در کوتاه مدت موجب بروز اختلالات خونی در چشم ، پوست ، ریه و قلب شود. دی اکسین ها که بیشتر در مواد غذایی یافت می شوند در هوا نیز موجودند که می توانند به سیستم ایمنی بدن ، سیستم عصبی و غدد درون ریز و کبد به شدت آسیب برساند و همچنین عملکرد تولید مثل را مختل می کنند.

سرب در مقادیر زیاد در هوا می تواند مغز و کلیه کودکان را از کار بیاندازد و روی هوش کودکان و توانایی یادگیری آنها تاثیر می گذارد. جیوه بر سیستم عصبی مرکزی نیز تاثیر می گذارد.

هیدروکربن های چند حلقه ای معطر یا PAHS ها اجزای سمی از اگزوز ماشین ها در ترافیک و دود آتش سوزی هستند. در مقادیر زیاد ، آنها با سوزش چشم و ریه و مسائل مربوط به خون ، کبد و حتی سرطان ارتباط دارند. مطالعه اخیر نشان داده است که کودکانه مادرانی که در معرض PAH   در دوران بارداری قرار داشته اند سرعت پردازش مغز و علائم ADHD شدیدی داشته اند.

گازهای گلخانه ای

گازهای گلخانه ای به دلیل گرمای زمین در جو ، منجر به افزایش دما و تغییرات آب و هوایی می شوند . افزایش سطح دریا ، آب و هوای گرم ، مرگ و میر ناشی از گرما و افزایش انتقال بیماری های عفونی .

براساس یک مطالعه EPA 2016  دی اکسید کربن منجر به ۸۱ درصد انتشار گازهای گلخانه ای و ۱۱ درصد متان می شود.

دی اکسید کربن از سوختن سوخت های فسیلی و متان از منابع طبیعی و صنعتی و در طول حفاری نفت و گاز منتشر می شود.

یکی دیگر از گازهای گلخانه ای هیدروفلوروکربن (HFCS ) است که هزاران بار قوی تر از دی اکسید کربن است و بشدت ایجاد گرما می کند . در اکتبر سال ۲۰۱۶ بیش از ۱۴۰ کشور به منظور کاهش استفاده از این مواد شیمیایی که در سیستم های تهویه مطبوع  و مورد استفاده در یخچال و فریزر و جایگزین کردن آنها با ماده بی خطرتر به توافق رسیدند.

این توافق می تواند بیش از ۸۰ میلیارد تن CO2  را در ۳۵ سال بعدی کاهش دهد…

 

 آلودگی هوا

دانه ، گرده ها

گرده ها از درختان ، علف های هرز و چمن نیز در هوا منتشر می شود و تغییرات آب و هوا را تشدید می کنند و می تواند برای سلامتی خطرناک باشد.

این آلاینده ها کمتر توسط دولت کنترل می شوند . قرار گرفتن در معرض گرده ها و استنشاق آنها می تواند منجر به حمله آسم و آلرژی شود.

مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهد که با رشد و بزرگتر شدن گیاهان گرده تولیدی آنها نیز بیشتر می شود ، در فصول تولید گرده تغییرات آب و هوایی به شدت محسوس است و عوارضی چون آبریزش بینی ، تب ، خارش چشم و سایر علائم مربوطه را بوجود می آورد.
چگونه به کاهش آلودگی کمک کنیم

هرچه بنزین کمتری بسوزانیم هوای بهتری خواهیم داشت.

باید انتخاب های مفیدی در مورد حمل و نقل انجام دهیم :

  • بجای رانندگی با وسیله شخصی خود راه بروید، دوچرخه سواری کنید و یا از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید.
  • برق مصرفی خود را از خورشید و یا باد تامین کنید.
  • استفاده از سوخت های فسیلی را کاهش دهید.
  • آموزش عمومی را در رسانه ها انجام دهید.
  • کارخانه ها و تجهیزات وابسته به خارج از شهرها انتقال دهید.

 

 آلودگی هوا

چگونه از سلامتی خود محافظت کنیم

هنگامی که در روزنامه ها و یا اخبار و گزارشات آب و هوا شنیدید که آلودگی هوا از مرز استاندارد خود گذشته است ، رفت و آمد کودکان و سالمندان را کاهش دهید.

بیرون رفتن از منزل را محدود به ساعات اولیه صبحگاهی کنید زیرا مقدار ازن در صبح پایین تر است.

هنگامی که برای ورزش به بیرون می روید ترجیحا مناطقی را انتخاب کنید که از بار ترافیکی ماشین ها دور باشند سپس دوش بگیرید و لباس هایتان را بشویید تا ذرات روی لباس از بین بروند.

اگر کیفیت هوا نامطلوب است پنجره ها را بسته و در خانه بمانید.

ضد آفتاب بزنید :

هنگامیکه اشعه ماورابنفش از لایه ازن ضعیف به زمین می رسد ، می تواند آسیب های پوستی ایجاد کند و منجر به بروز سرطان پوست شود.

از دستگاه تصفیه ی هوا خانگی جهت حصول اطمینان از حذف ذرات معلق و مضر در فضای خانه یا محل کار خود استفاده کنید.

 

امتیاز دهید post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
فروشگاه
لیست علاقه مندی ها
0 مورد سبد خرید
حساب من