جستجو کردن
جستجو کردن
Close this search box.

دانستنیهای فاضلاب

فاضلاب

فاضلاب به تمام پساب های خانوار،موسسات تجاری و غیر تجاری ، بیمارستان ها،صنایع و غیره اشاره دارد همچنین شامل جریان آب و فاضلاب شهری ، زباله های کشاورزی، باغداری و آبزی پروری است.فاضلاب به زباله های فاضلاب و مایعات اشاره دارد که در منابع آب یا از منابع غیر مستقیم یا از گیاهان تصفیه شده تخلیه می شود.مایعات به حوضچه ها یا گیاهان در حال پرورش اشاره دارد.

فاضلاب پساب است.  پساب حاصل از : حمام کردن، سرویس بهداشتی، لباسشویی،سینک ظرفشویی ،خروجی آب کارخانه ها ،کارگاهها و صنایع شیمیایی ، پاک کننده ها و آب های کثیف مشابهی که خانوارها یا اماکن عمومی تولید می کنند. آب مورد استفاده برای آبیاری باغ ها، باغچه ها ،چاله ها ،استخرهای شنا،زهکشی ها ، طوفان آب نیز همه فاضلاب هستند ولی بعنوان فاضلاب طبقه بندی نمی شوند.به عبارت ساده ، فاضلاب کل آب کثیف از هر منبع شهری است که شامل آب سیاه،آب زرد و آب خاکستری است.

همه آب های کثیف از مدارس ،رستورانها ، موسسات تجاری و غیر تجاری بیمارستان ها ،مزارع ،سیلاب ها و تمام آب های کثیفی که مشاهده می شود ،فاضلاب هستند. برخی از فاضلاب ها شامل سموم و مواد شیمیایی حل شده خطرناکی هستند و مابقی فاضلاب ها حاوی ذرات،رسوبات و مواد معلق هستند که ترکیب این دو آب ، مایع بسیار زیان باری تولید می کند.

کشاورزی (آبیاری،تمیزکردن حیوانات و آبزیان) از ۶۹ تا ۹۰ درصد از آب شیرین استفاده میکند و بیشتر آن به خاک ، آبراه ها و یا مواد مغذی و آلاینده ها منتقل  می شود.

 

 

انواع فاضلاب

 

فاضلاب در سه نوع اصلی یعنی آب سیاه، آب خاکستری و آب زرد تقسیم شده است.

آب سیاه : این فاضلابی است مه از ظروف توالت ماشین ظرفشویی تهیه غذا می آید. هر آن چیزی که از توالت حمام و سینک تخلیه شود آب سیاه نامیده می شود.کاغذ توالت ، دستمال توالت پاک کننده های اسیدی – جرم گیر ها و … جزو این دسته محسوب می شوند که بشدت دارای مواد شیمیایی حل شده و ذرات معلق خطرناکی است

آب خاکستری : این فاضلابی است که مواد غیر توالت مثل ماشین لباسشویی پساب حمام و … است .از لحاظ فنی فاضلابی است که حاوی ادرار و مواد شیمیایی آلی نیست. آب خاکستری از آب سیاه متفاوت است و معمولا برای استفاده مجدد مناسب است.

آب زرد : این فاضلاب اساسا ادرار جمع آوی شده با کانال های خاص است که با آب سیاه و خاکستری آلوده نشده است.

 

 

منابع فاضلاب

 

فاضلاب خانگی : این شامل تمام فاضلاب های تولید شده توسط خانه ها ،هتل ها،رستوران ها و مدارس ، مکانهای عبادت ،استادیوم های ورزشی ،آپارتمانها و متل ها می باشد که حجم زیادی از فاضلاب تولید می کنند.
غیر فاضلاب : این فاضلاب شامل آب سیل ،آب استخر شنا ،آب گاراژ خودرو و مراکز تمیز کردن ، لباس های شسته شده ، سالن های زیبایی، آشپزخانه های تجاری ، نیروگاههای تولید انرژی و غیره هستند.فاضلاب از امکانات کشاورزی نیز تولید می شود.

آب مورد استفاده برای تمیز کردن در مزارع حیوانات ، شست و شو محصول برداشت شده و شست و شو محصول برداشت شده و تمیز کردن تجهیزات مزرعه ها.

 

 

 

 

چرا فاضلاب مضر است؟

 

در برخی نقاط جهان بویژه در کشورهای در حال توسعه فاضلاب به طور مستقیم به دریا و یا به آب های تازه بدون هیچگونه تصفیه ای ریخته می شود. در بخش های دیگر کشورهای توسعه یافته ،کمبود زیر ساخت های تصفیه فاضلاب ،تعمیر و نگهداری و سیستم های منسوخ شده بشدت تاثیرگذار است.

 

اثرات این مشکلات را می توان در موارد زیر طبقه بندی کرد :

۱- آلودگی آب : آب های دریایی برای استفاده انسانی ممنوع و خطرناک است. بسته به میزان تخلیه فاضلاب در آب های ذکر شده حیات آبزی نیز ممکن است آسیب ببیند.

۲- امنیت آب : کمبود آب در بسیاری از نقاط جهان وجود دارد. فاضلاب تخلیه شده در اراضی می تواند به سطوح آب زیرزمینی نفوذ کند و بطور بالقوه آلودگی های آب های زیر زمینی را تشدید بخشد.

۳- خدمات اکو سیستم : همه اکو سیستم ها به هم متصل هستند و در نهایت به آب بستگی دارند. بطورمثال تمام آب ها (سطحی و زیرزمینی) بهم متصل هستند.این بدین معناست که تخلیه بی رویه فاضلاب میتواند اثرات جدی و مخربی داشته باشد.

۴- کشاورزی/ شیلات/ گردشگری : فاضلاب برای آبیاری ممکن است شامل مواد شیمیایی نامناسب و غلظت بالاتر مواد مغذی مورد نیاز برای محصولات کشاورزی باشد. این می تواند رشد محصولات را به شدت کاهش دهد.اضلاب مورد استفاده برای حیوانات ممکن است حاوی مواد مضر و مواد شیمیایی باشد در نتیجه حیوانات ممکن است بمیرند و یا خوراک انسان ها شوند که این امر موجب بیماری در انسان ها می شود.در برخی مناطق فاضلاب مدفوع مستقیما به دریا تخلیه می شود این نوع تخلیه حاوی پاتوژن ها و مواد شیمیایی حل شده مضر است که می تواند در این منطقه ماهیگیری را تحت تاثیر قرار دهد و بوی نامطبوع حاصله موجب کاهش سطح گردشگری خواهد شد.

۵- سلامت جمعیت شهری و روستایی : فاضلاب یک مسئله بهداشتی بزرگ است چرا که مسئول مستقیم حمل و انتقال بسیاری از بیماری هاست. مطالعات در سطح جهانی نشان داده است که هر ساله ۲/۲ میلیون نفر بر اثر بیماری های اسهالی فوت میکنند و حداقل ۱/۸ میلیون کودک زیر ۵ سال بعلت بیماری مرتبط با آب آلوده می میرند.

 

 

فاضلاب یک منبع است

فاضلاب اگر به درستی مورد استفاده قرار گیرد می تواند منافع بهداشتی و اقتصادی زیادی به بار آورد.
تولید مواد غذایی را افزایش دهد ، فقر را کاهش دهد ، ماهیگیری ، گردشگری ، معشیت روستایی و شهری افزایش یابد.

  • آبیاری و زراعت :  در این نوع فاضلاب معمولا مواد مغذی (نیتروژن ، فسفر ، پتاسیم ، مواد مغذی و مواد آلی ) بالاست و کشاورزان آن را دوست دارند چون با استفاده از این نوع فاضلاب کشاورزان قادر به صرفه جویی در هزینه های کود می باشند.
  • تولید انرژی و ساخت و ساز :  می توان با احتراق این نوع فاضلاب و کنترل و تجزیه آن در تولید برق و مواد مورد نیاز جهت ساخت و ساز استفاده شود.
  • منازل :   پساب آب در آشپزخانه ها می تواند جمع آوری شود و برای آبیاری گل و چمن ها استفاده شوند (هرلیتر مصرف در روز بمعنای صرفه جویی مقدار  قابل توجه آب در پایان سال است)

مطالعات نشان داده است که بیش از ۹۰ میلیارد لیتر فاضلاب تصفیه نشده و هر ساله به دریاچه های بزرگ ریخته می شود این میزان آب میتواند ۱۰۰ استخر شنا المپیک را پر کند.

 

امتیاز دهید post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
فروشگاه
لیست علاقه مندی ها
0 مورد سبد خرید
حساب من