جستجو کردن
جستجو کردن
Close this search box.

مصرف آب جوشانده شده بهتر است یا تصفیه شده؟

آب یک منبع ضروری برای همه موجودات زنده است و کیفیت آن نقش مهمی در حفظ سلامتی دارد. در سال های اخیر، بحث بین استفاده از آب جوشیده یا آب تصفیه شده مورد توجه قرار گرفته است. اگرچه هر دو روش دارای مزایا و معایبی هستند، اما ارزیابی اینکه مصرف آب جوشانده شده بهتر است یا تصفیه شده؟ مهم است.

آب تصفیه شده

از سوی دیگر، آب تصفیه شده شامل استفاده از سیستم های تصفیه یا تصفیه شیمیایی برای حذف ناخالصی ها از آب است.

این ناخالصی ها می توانند شامل فلزات سنگین، مواد شیمیایی، آفت کش ها و سایر آلاینده ها باشند که با جوشاندن به تنهایی نمی توان آنها را از بین برد.

روش های تصفیه مانند اسمز معکوس یا فیلترهای کربن فعال معمولاً برای اطمینان از عاری بودن آب از مواد مضر استفاده می شود.

آب جوش

آب جوش به فرآیند گرم کردن آب تا رسیدن به نقطه جوش آن اشاره دارد و هر گونه میکروارگانیسم مضر موجود را از بین می برد. قرن هاست که از این روش برای ضدعفونی کردن آب و ایمن ساختن آن برای مصرف استفاده می شود. جوشاندن آب به طور موثر باکتری ها، ویروس ها و انگل هایی را که می توانند باعث بیماری های مختلفی مانند وبا، حصبه و اسهال خونی شوند، از بین می برد. علاوه بر این، جوشاندن آب یک روش ساده و مقرون به صرفه است که نیاز به تجهیزات خاصی ندارد.

 

ته نشینی شیوه صنعتی تصفیه آب

آب چگونه تصفیه می شود؟

آب را می توان با روش های مختلفی تصفیه کرد، از جمله:
1. فیلتراسیون: این فرآیند شامل عبور آب از یک مانع فیزیکی، مانند فیلتر مش یا کربن فعال، برای حذف ناخالصی ها و ذرات است.

2. ته نشینی: در این روش ذرات و رسوبات بزرگتر بر اثر نیروی جاذبه در کف ظرف می نشینند. سپس آب شفاف تر با دقت از بالا جدا می شود.

3. انعقاد و لخته سازی: مواد شیمیایی مانند زاج به آب اضافه می شوند تا ذرات با بار مثبت ایجاد کنند که ذرات با بار منفی را جذب کرده و به آنها متصل می شوند و توده های بزرگتری به نام لخته تشکیل می دهند. سپس این لخته ها می توانند به راحتی با فیلتراسیون یا ته نشینی حذف شوند.

4. ضد عفونی: برای از بین بردن یا غیرفعال کردن میکروارگانیسم های مضر همانن فرایند استفاده شده در دستگاه تصفیه آب 10 مرحله ای آکوا اسپرینگ، مواد ضدعفونی کننده مانند کلر، ازن یا اشعه ماوراء بنفش (UV) به آب اضافه می شود. این ضدعفونی کننده ها باکتری ها، ویروس ها و سایر عوامل بیماری زا را از بین می برند.

5. اسمز معکوس: در این فرآیند از یک غشای نیمه تراوا استفاده می شود که تنها به مولکول های آب خالص اجازه عبور می دهد و در عین حال ناخالصی ها و آلاینده ها را مسدود می کند. معمولاً برای نمک زدایی آب دریا استفاده می شود.

نحوه تصفیه آب

6. تقطیر: آب گرم می شود تا بخار ایجاد شود که سپس به شکل مایع متراکم می شود و ناخالصی ها و آلاینده هایی باقی می ماند که نقطه جوش بالاتری نسبت به آب دارند.

7. تبادل یونی: این روش شامل عبور آب از دانه های رزین است که یون ها را با ناخالصی های موجود در آب تبادل می کند. معمولاً برای حذف مواد معدنی مانند کلسیم و منیزیم استفاده می شود.

8. جذب کربن فعال: آب از فیلترهای کربن فعال عبور می کند که ترکیبات آلی، کلر و سایر مواد شیمیایی را با به دام انداختن آنها در ساختار متخلخل خود جذب می کند.
این روش های تصفیه را می توان به صورت جداگانه یا ترکیبی بسته به میزان آلودگی منبع آب و میزان خلوص مورد نیاز برای استفاده مورد نظر استفاده کرد.

مزایای آب تصفیه شده با مراحل صنعتی و توسط دستگاه تصفیه آب

مصرف آب جوشانده شده بهتر است یا تصفیه شده؟

اطمینان بیشتر:

یکی از مزایای استفاده از آب تصفیه شده این است که سطح بالاتری از اطمینان را در مورد کیفیت آن فراهم می کند.

زدودن آلاینده های شیمیایی از آب:

جوشاندن می تواند اکثر میکروارگانیسم ها را از بین ببرد اما آلاینده های شیمیایی را از آب پاک نمی کند.

پاک کردن موثر:

روش‌های تصفیه می‌توانند به طور موثر این آلاینده‌ها را از بین ببرند و آب آشامیدنی پاک‌تر و ایمن‌تری ارائه دهند.

طعم بهتر آب تصفیه شده:

علاوه بر این، آب تصفیه شده اغلب طعم بهتری نسبت به آب جوشانده دارد زیرا هیچ بو یا طعم نامطبوعی را در خود حفظ نمی کند.

مصرف آب تصفیه شده یا آب جوشانده شده؟

مصرف آب جوشانده شده بهتر است یا تصفیه شده؟+ چالش های آب تصفیه شده

آب تصفیه شده دارای معایبی نیز می باشد که ممکن است راه حل استفاده از آب معدنی بجای دستگاه تصفیه آب و آب تصفیه شده را به همراه داشته باشد، از جمله:

گران بودن دستگاه و مراحل نصب آن

اول، نصب و نگهداری سیستم های تصفیه می تواند گران باشد. همه به دلیل محدودیت های مالی یا نبود زیرساخت در مناطق خاص به این سیستم ها دسترسی ندارند.

حذف همه ی مواد معدنی لازم برای بدن از آب

علاوه بر این، برخی از روش‌های تصفیه می‌توانند مواد معدنی ضروری را در طول فرآیند فیلتراسیون از آب حذف کنند. این مواد معدنی برای سلامت کلی ما مهم هستند و عدم وجود آنها می تواند به مرور زمان منجر به کمبود مواد معدنی شود.

جمع بندی مقایسه آب تصفیه شده و آب جوشانده

مصرف آب جوشانده شده بهتر است یا تصفیه شده؟ آب های جوشانده و تصفیه شده در مصرف، مزایا و معایب خاص خود را دارند. آب جوشیده به طور موثر میکروارگانیسم های مضر را از بین می برد اما آلاینده های شیمیایی موجود در آب منبع را از بین نمی برد. از سوی دیگر، آب تصفیه شده با حذف ناخالصی ها کیفیت بالاتری را تضمین می کند، اما می تواند گران باشد و مواد معدنی ضروری را حذف کند. در نهایت، افراد باید موقعیت خاص و منابع موجود خود را در نظر بگیرند تا تصمیم بگیرند که کدام گزینه برای نیازهای آنها مناسب تر است. صرف نظر از روش انتخاب شده، تضمین دسترسی به آب آشامیدنی باید یک اولویت مطلق برای رفاه همه باشد.

سوالات متداول درباره آب تصفیه شده یا آب جوشانده

1. مصرف آب جوشانده شده بهتر است یا تصفیه شده؟
– آب جوشیده و آب تصفیه شده مزایای خود را دارد. آب جوشانده باکتری ها و سایر میکروارگانیسم ها را از بین می برد و آن را قابل شرب می کند. از طرف دیگر، آب تصفیه شده از طریق یک فرآیند فیلتراسیون می رود که ناخالصی هایی مانند مواد شیمیایی و فلزات سنگین را حذف می کند. بنابراین، اگر نگران آلاینده های میکروبی و شیمیایی هستید، آب تصفیه شده انتخاب بهتری خواهد بود.
2. آیا آب جوش می تواند تمام ناخالصی ها را کاملا از بین ببرد؟
– جوشاندن آب روشی موثر برای از بین بردن بیشتر انواع باکتری ها و ویروس های موجود در آب است. با این حال، ناخالصی های دیگر مانند مواد شیمیایی، فلزات سنگین یا جامدات محلول را حذف نمی کند. برای اطمینان از خالص سازی کامل، استفاده از روش های اضافی مانند فیلتراسیون یا تقطیر و همچنین جوشاندن توصیه می شود.
3. مزایای استفاده از آب تصفیه شده به جای آب جوشیده چیست؟
– آب تصفیه شده چندین مزیت نسبت به آب جوشیده دارد. اول، ناخالصی ها، از جمله مواد شیمیایی و فلزات سنگین، بیشتر از جوشاندن به تنهایی حذف می شود. دوم اینکه آب تصفیه شده اغلب به دلیل از بین بردن بوها و طعم های نامطبوع ناشی از ناخالصی ها طعم بهتری دارد. در نهایت، برخی روش‌های تصفیه مانند اسمز معکوس نیز می‌توانند کیفیت کلی آب را با کاهش سطح سختی آن و متعادل کردن محتوای معدنی آن بهبود بخشند.

5/5 - (1 امتیاز)

4 نظر در “مصرف آب جوشانده شده بهتر است یا تصفیه شده؟

  1. غزاله گفت:

    من از وقتی آب تصفیه شده میخورم حتی آب جوشونده هم نمیتونم بخورم واقعا متفاوته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
فروشگاه
لیست علاقه مندی ها
0 مورد سبد خرید
حساب من